Ionuț Vulpescu a fost propus ministru al Culturii în noul cabinet, având o experiență vastă, acumulată în perioada în care a fost consilier pentru Ion Iliescu. Această colaborare a avut un impact semnificativ asupra viziunii sale asupra culturii în România.
Reflectând asupra perioadei în care a lucrat la Cotroceni, Vulpescu a descris-o ca fiind o „experiență extraordinară”. A învățat de la Ion Iliescu despre leadership și a interacționat cu personalități remarcabile din domeniul politic și cultural.
În cadrul unui interviu, Ionuț Vulpescu a reafirmat importanța justiției și a menționat că există o prezumpție de nevinovăție pentru toți, făcând referire la dosarul Mineriadei, care nu a fost soluționat înainte de moartea lui Ion Iliescu.
Deși nu a putut participa la expoziția referitoare la Mineriade, organizată de MAE, Vulpescu a subliniat necesitatea echilibrării finanțării în instituțiile de cultură. Este vital ca mallurile, operele și teatrele să beneficieze de sprijin adecvat.
Prioritățile lui Vulpescu ca ministru al culturii includ regândirea politicilor fiscale. El consideră că decizia de creștere a TVA-ului la carte nu a fost corectă, având în vedere dificultățile cu care se confruntă piața editorială din România.
Deputatul social-democrat a insistat asupra importanței susținerii librăriilor, argumentând că TVA-ul redus la carte, de 5%, ar trebui să fie reinstaurat, așa cum a fost în 2015, pentru a stimula activitatea culturală.
Vulpescu a fost avizat pozitiv pentru a ocupa funcția de ministru al Culturii de către Comisiile de specialitate ale Parlamentului, primind 10 voturi „pentru” și doar 6 „împotrivă”. A fost un moment important în cariera sa politică.
Cu un antreprenoriat cultural și un angajament față de promovarea valorilor artistice românești, Ionuț Vulpescu speră să transforme peisajul cultural din România, subliniind astfel necesitatea unei strategii care să susțină atât creația independentă, cât și inițiativele publice.
