Inegalitățile de gen în sănătate reprezintă o problemă urgentă în Uniunea Europeană. Comisia pentru Drepturile Femeilor a evidențiat nevoia de acțiuni mai puternice pentru a elimina prejudecățile sistemice care afectează sănătatea femeilor.
Structurile inegale din domeniul sănătății se datorează, în mare parte, cercetărilor medicale centrate pe anatomia masculină. Aceasta a condus la un diagnostic și tratament inadecvate pentru femei, evidențiind discriminarea de gen în sistemul sanitar.
Femeile se confruntă cu obstacole în accesul la îngrijire medicală, iar condițiile specifice de sănătate ale acestora sunt adesea sub-diagnosticate. Această situație subliniază necesitatea unei perspective de gen în cercetările medicale.
Raportul adoptat de Comisie solicită includerea femeilor gravide și care alăptează în studiile clinice. Este esențial ca sănătatea și genul să fie integrate în toate fazele cercetării pentru a asigura tratamente eficiente.
Eurodeputații ridică, de asemenea, problema inteligenței artificiale în domeniul sănătății. Aceasta poate perpetua prejudecățile de gen și poate agrava inegalitățile existente, de aceea este crucială o abordare conștientă de gen.
Obiectivele clare și măsurabile sunt necesare pentru a aborda inegalitățile de gen în sănătate. O strategie cuprinzătoare a UE privind sănătatea femeilor trebuie să fie implementată, pentru a facilita progresele în acest domeniu.
Raportul subliniază condiții precum endometrioza și boli cardiovasculare, care necesită o atenție mai mare. Abordarea acestor subiecte va ajuta la combaterea discriminării de gen și la îmbunătățirea sănătății femeilor.
Eforturile pentru egalitate de gen în sănătate trebuie susținute prin politici și măsuri bugetare dedicate. Fără astfel de investigații, sănătatea femeilor va rămâne un punct orb în medicină, afectând calitatea îngrijirii medicale.
Sursă: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20260622IPR45905/
